Turniej Kół Gospodyń Wiejskch
Clipboard01

Determinacja, wola walki, radość i łzy  – takie emocje towarzyszyły tegorocznemu turniejowi Kół Gospodyń Wiejskich w Brzeźnicy.

Organizatorzy turnieju: Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich „Nowoczesna Gospodyni”, Centrum Kultury i Promocji w Brzeźnicy oraz Wydział ds. Promocji w Urzędzie Gminy  przygotowali dla uczestników wiele ciekawych konkurencji i innych atrakcji. Patronat nad turniejem objął Wójt Gminy Brzeźnica.

18 lipca 2010 r. na stadionie sportowym LKS „Nadwiślanka” w Brzeźnicy stawiło się 9 kół z terenu gminy Brzeźnica z miejscowości: Bęczyn, Brzeźnica, Nowe Dwory, Sosnowice, Tłuczań, Wyźrał, Kopytówka, Chrząstowice, Paszkówka. Gościnnie turniej zaszczyciły swoją obecnością członkinie Stowarzyszenia Twórczych Kobiet z Polanki Wielkiej.

Zgromadzone drużyny oraz publiczność na trybunach przywitał Przewodniczący Rady Gminy  Włodzimierz Niciewicz, Prezes Stowarzyszenia „Nowoczesna Gospodyni” Lucyna Przystał oraz Dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Brzeźnicy Kazimierz Mostowik.

Organizatorzy przygotowali 8 konkurencji, w których panie musiały wykazać się nie tylko sprawnością fizyczną, sprytem ale i poczuciem humoru. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwał  Józef Tracz – główny prowadzący.

W poszczególnych konkurencjach najlepsze wyniki przedstawiały się następująco:

Najszybsza w „Biegu w płetwach” była Urszula Augustyniak. „Rowerowy tor przeszkód” w najkrótszym czasie  pokonała drużyna z Sosnowic. Najsprawniej drobniaki wybierała Edyta Przystał z Wyźrału. Największą precyzją w rzucaniu widłami w konkurencji „Zięciu ty draniu” wykazały się Katarzyna Knapik z Chrząstowic oraz Zofia Nicieja z Tłuczani. Choć lato w pełni – panie miały za zadanie pokonanie odcinka trasy na nartach. Konkurencja wymagała dużej precyzji i współpracy między zawodniczkami. W tej konkurencji bezapelacyjnie wygrały panie z Chrząstowic, które po raz pierwszy uczestniczyły w turnieju KGW. Nie lada cierpliwością musieli się wykazać panowie, którzy pomimo wysokiej temperatury poddani byli „mumifikacji”. Konkurencja była o tyle ciekawa, że  cztery kobiety z każdej drużyny miały za zadanie owinąć postać mężczyzny długą rolką białego papieru. Najszybszą okazała się drużyna z Wyźrału, która „zmumifikowała” Tadeusza Kawę z rezultatem czasowym 9,20 min. W specjalnie przygotowanym teście z zakresu wiedzy o swojej gminie, najlepiej wypadły panie z Nowych Dworów. „Siatkarski poker”  to konkurencja dla pań o dużej sprawności fizycznej, którą wykazały się panie z Polanki Wielkiej.

Na I miejscu w klasyfikacji drużynowej uplasowały się  panie z KGW z Wyźrału zdobywając 69 punktów. II Miejsce przypadło w udziale drużynom z Chrząstowic i Sosnowic, które zdobyły po 64 punkty. III Miejsce wywalczyły panie z KGW z Tłuczani z 56 punktami.

Wszystkim zwycięzcom dyplomy i nagrody rzeczowe  w imieniu Wójta Gminy i swoim wręczył Przewodniczący Rady Gminy Brzeźnica Włodzimierz Niciewicz. Nagrodę główną turnieju stanowi wspólna wycieczka, w której wezmą udział zdobywczynie czołowych miejsc od I do IV.

Podczas turnieju swoje stoisko promocyjne prezentowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich
z Paszkówki. Haftowane obrazy wykonane przez Stanisławę Kucharczyk i patchworki Anny Wojciechowskiej zachwycały precyzją. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wyroby rękodzielnicze wykonane przez Danutę Kucharczyk oraz kwiaty z krepiny zaprezentowane przez Józefę Kowalówkę.

Gdy opadły emocje związane z rozgrywkami turniejowymi, panie mogły wspólnie odpocząć i  pośpiewać przy dźwiękach kapeli „Stronienie”.

Turniej pokazał potencjał drzemiący w paniach należących do Stowarzyszenia. Był też okazją do  integracji poszczególnych kół gospodyń wiejskich z naszej gminy oraz z zaprzyjaźnionej Polanki Wielkiej.

Turniej został w całości sfinansowany ze środków Województwa Małopolskiego. Panie ze Stowarzyszenia „Nowoczesna Gospodyni”, przy wsparciu merytorycznym Urzędu Gminy złożyły wniosek do uruchomionego przez Urząd Marszałkowski  programu pn. „Małopolska – Nasz Region, Nasza Szansa”. Wniosek uzyskał pozytywną ocenę i został zakwalifikowany do finansowania.  Jest to kolejny owoc dobrze układającej się współpracy władz gminnych i Urzędu Gminy ze stowarzyszeniami i organizacjami społecznymi działającymi na terenie gminy. Cieszy również fakt, że powołane z inicjatywy Wójta Gminy  Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich „Nowoczesna Gospodyni” tak prężnie działa.  Nie tylko promuje gminę poprzez udział w różnych imprezach kulturalnych w gminie i poza jej granicami, ale przy pomocy Urzędu Gminy skutecznie sięga po zewnętrzne środki finansowe.

 

galeriaGaleria Fotograficzna >>  dalej