Polsko – słowackie Dożynki w gminie Brzeźnica

DSC03593Bogactwo ludowej tradycji mógł zobaczyć każdy, kto odwiedził w niedzielę 29 sierpnia Brzeźnicę, gdzie odbyły się międzynarodowe Dożynki – Brzeźnica 2010, zorganizowane w formie „Polsko-słowackiego święta plonów”. W barwnym korowodzie dożynkowym pięknie prezentowali się reprezentanci gminy Divina ze Słowacji wraz z zespołem folklorystycznym „Divinczan”; jedenaście Kół Gospodyń Wiejskich w strojach regionalnych z terenu gminy Brzeźnica z: Bęczyna, Brzeźnicy, Chrząstowic, Kopytówki, Łączan, Marcyporęby, Nowych Dworów, Paszkówki, Sosnowic, Tłuczani, Wyźrału oraz Klub Seniora „Młodym być jesienią”.

 


 

Dziękczynną Mszę św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brzeźnicy koncelebrowali: ks. Adam Lenart - proboszcz parafii w Brzeźnicy oraz ks. Jan Giądła - proboszcz parafii w Marcyporębie i ks. Wojciech Lasak-wikariusz parafii w Paszkówce. We wspólnej modlitwie uczestniczył także proboszcz parafii w Paszkówce ks. Wiesław Waliczek. Z kościoła korowód dożynkowy prowadzony w rytmie Orkiestry Dętej z Sosnowic na czele z zespołem mażoretek przeszedł paradnie przez centrum wsi do nowo wybudowanego amfiteatru, który wzniesiono ze środków Unii Europejskiej.  Dożynkowy ceremoniał rozpoczął się od wręczenia chleba gospodarzowi Dożynek, którym był Wójt gminy Brzeźnica - Bogusław Antos. Następnie Wójt wraz z starostami Dożynek: Barbarą  Ewiak – sołtysem Brzeźnicy, członkinią KGW, która tworzy i przywraca świetność  dawnym strojom ludowym oraz Jerzym Koskiem – przedsiębiorcą, który od lat wspiera działania społeczne i kulturalne na terenie gminy Brzeźnica, podzielili się chlebem dożynkowym ze wszystkimi, którzy przybyli na Dożynki.

 

Nadszedł oczekiwany obrzęd wręczania wieńców i występów artystycznych. Kolejność występowania reprezentacji poszczególnych wiosek została wcześniej rozlosowana. Honorowego zaszczytu obdarowania wieńcami i koszami dożynkowymi dostąpiło wiele osób, które pracują dla dobra gminy Brzeźnica i gminy Divina oraz ich mieszkańców. Jako pierwsze wystąpiły panie z KGW Brzeźnica, które wieńcem nagrodziły pracę i zaangażowanie Wójta Gminy Brzeźnica Bogusława Antosa. Kosz w podzięce zasług otrzymał proboszcz parafii w Brzeźnicy ks. Adam Lenart.

 

Reprezentacja z partnerskiej gminy Divina na Słowacji obdarowała wieńcem Zbigniewa Michniowskiego - dostojnego gościa transgranicznych Dożynek, przewodniczącego prezydium Euroregionu Beskidy, prezesa Stowarzyszenia Region Beskidy, wiceprezydenta Bielska-Białej. Uhonorowanie wieńcem było formą podziękowania od partnerskich gmin Diviny i Brzeźnicy. Pan prezes dziękując za wieniec mówił m.in. o szansach rozwoju, jakie stymuluje członkostwo w Euroregionie.

 

Wieniec od KGW Nowe Dwory trafił w ręce państwa Ludmiły i Pawła Milowskich, którzy na co dzień współpracują dla dobra wsi Nowe Dwory. Kosz podarowano Wojciechowi Spisakowi, z którego pasieki miody można było smakować na Dożynkach.

 

Panie z KGW Marcyporęba wręczyły wieniec sołtysowi Franciszkowi Żmudzie, a z kolei kosze otrzymali Mieczysław Sałaciak prezes Stowarzyszenia „Dolina Karpia” i Marek Gonciarczyk – sołtys Bachorowic.

 

Wieniec od KGW Bęczyn otrzymał wicestarosta Diviny Jozef Vilk. Herby partnerskich gmin ubrane w kłosy zbóż oddawały klimat transgranicznej współpracy. Kosz wypełniony specjałami prosto z Draboża wręczono Franciszkowi Szydłowskiemu – radnemu Sejmiku Małopolskiego.

 

Seniorzy z Klubu Seniora „Młodym być jesienią”, który działa przy CKiP w Brzeźnicy wieniec wręczyli Władysławowi Kubasowi z Ryczowa, jako wyraz sympatii i uznania. Dożynkowym koszem i chlebem docenili państwa Janinę i Józefa Traczów.

 

KGW Łączany dziękowało wieńcem dożynkowym, za wszelkie starania na rzecz Łączan i całej gminy Brzeźnica, panu Tadeuszowi Arkitowi posłowi na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Pan poseł wraz z małżonką Elżbietą odbierali gratulacje oraz szczere i serdeczne podziękowania od mieszkańców.

 

Nowo powstałe KGW Chrząstowice nagrodziło pracę strażaków z miejscowej jednostki OSP Chrząstowice. Kosze pełne kwiatów, owoców i przetworów lata  panie wręczyły sołtysowi wsi Lucjanowi Meresowi oraz gościowi honorowemu Zbigniewowi Mieszczakowi – przewodniczącemu Rady Powiatu Wadowickiego.

 

Oryginalny w kształcie wieniec w formie zbożowego kapelusza uwiły panie z KGW Wyźrał, a ofiarowały go Lucynie Przystał – sołtysowi wsi i przewodniczącej gminnego Stowarzyszenia KGW Nowoczesna Gospodyni.

Dożynkowy kosz nagrodził pracę całej Rady Gminy Brzeźnica, bo symbolicznie podziękowano nim Włodzimierzowi Niciewiczowi – przewodniczącemu Rady Gminy Brzeźnica.

 

Koło KGW Kopytówka, które reaktywowało działalność w tym roku, ofiarowało wieniec Ireneuszowi Orzechowskiemu w podzięce za pracę społeczną. Panu Ireneuszowi towarzyszyła żona Edyta i syn. Z kolei urozmaicony w dary kosz otrzymała Agata Antos – małżonka Wójta Gminy Brzeźnica wraz z synami. Panie z KGW Kopytówka podkreśliły w ten sposób znaczenie rodziny, która wspiera i daje siły do pracy.

 

Tegoroczny wieniec od KGW Sosnowice odbierali państwo Wioletta i Krzysztof Leńczowscy – właściciele dużego gospodarstwa rolnego w Sosnowicach. Dożynkowym koszem  podziękowano Barbarze i Stanisławowi Chodackim – wielokrotnym darczyńcom na rzecz gminy i parafii Paszkówka.

 

KGW Paszkówka wręczyło wieniec państwu Stanisławie i Julianowi Dyrgom, którzy aktywnie  od lat udzielają się dla dobra wsi. Koszem doceniono pracę miejscowego sołtysa i radnego Władysława Wysogląda.

 

Bogaty w zbożowe kłosy wieniec panie z KGW Tłuczań ofiarowały, jako wyraz szacunku i uznania dla osoby Amelii Panek z Tłuczani. Kosz został wręczony państwu Zofii i Władysławowi Witkom, którzy dbają i wspierają wiele inicjatyw na terenie wsi i gminy Brzeźnica.

 

 

Kiedy dobiegł końca ceremoniał wręczania wieńców, gospodarze partnerskich gmin Wójt Gminy Brzeźnica i Starosta Gminy Diviny dziękowali wszystkim, którzy wcześniej prezentowali  się na scenie amfiteatru i współpracowali przy organizacji Dożynek: gościom z Diviny, Kołom Gospodyń Wiejskich, Klubowi Seniora, Radzie Sołeckiej z Brzeźnicy, strażakom z OSP w Brzeźnicy, LKS „Nadwiślanka” z Brzeźnicy, pracownikom Centrum Kultury i Promocji w Brzeźnicy. Z kolei sołtys Brzeźnicy serdecznie podziękowała darczyńcom, dzięki którym Dożynki zyskały tak bogatą oprawę. Przygotowano bowiem wiele atrakcji towarzyszących. Na boisku dzieci mogły korzystać z wesołego miasteczka i przejechać się bryczką. Wokół udekorowanej sceny ustawionych było wiele stoisk na których prezentowano rękodzieło ludowe, zdrową żywność, jesienne wrzosy, serwowano smaczne jadło oraz popularyzowano walory Euroregionu Beskidy i partnerskich gmin. Warto dodać, że gmina Brzeźnica jako jedyna w powiecie należy do Stowarzyszenia Region Beskidy. W dożynkowy wieczór do tańca zaprosił zespół muzyczny i rozpoczęła się zabawa taneczna. A po zmierzchu starosta Dożynek sfinansował piękny pokaz sztucznych ogni w oprawie muzycznej…

W.J.

 

„POLSKO – SŁOWACKIE ŚWIĘTO PLONÓW” SFINANSOWANO

W RAMACH REALIZACJI PROJEKTU PN. „PEJZAŻE  POLSKO-SŁOWACKIEJ KULTURY W BRZEŹNICY” WSPÓŁFINANSOWANEGO  PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ Z EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU REGIONALNEGO W 85% W RAMACH PROGRAMU WSPÓŁPRACY TRANSGRANICZNEJ RZECZPOSPOLITA POLSKA- REPUBLIKA SŁOWACKA

2007-2013 ORAZ BUDŻETU PAŃSTWA W 10% ZA POŚREDNICTWEM EUROREGIONU BESKIDY.

 

galeriaGaleria Fotograficzna >>> zobacz