W świątecznym nastroju

Stoly_2012_WiadZbliżające się Święta Bożego Narodzenia to czas spędzony w gronie najbliższych, który przynosi wiele radości ciepła i optymizmu. Tradycyjnie przed Świętami w naszej gminie odbyło się spotkanie przedświąteczne.

8 grudnia 2012 r. sala Wiejskiego Domu Kultury w Chrząstowicach wypełniła się gośćmi. Spotkanie przedświąteczne to jedna z tych imprez gminnych, która gromadzi pod wspólnym dachem przedstawicieli samorządów wojewódzkich, samorządów powiatowych i gminnych, instytucji samorządowych, organizacji i firm oraz mieszkańców.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wójt Gminy Bogusław Antos na wstępie przekazał podziękowania dla organizatorów oraz życzenia świąteczne. Wśród zaproszonych gości, nie zabrakło Wojewody Małopolskiego Andrzeja Harężlaka. W swym wystąpieniu Wojewoda podziękował za zaproszenie i podkreślił, że Gmina Brzeźnica kultywuje piękne tradycje lokalne. Szczególną rolę w tym zakresie odgrywają panie ze Stowarzyszenia, które poprzez prezentację stołów wigilijnych przekazują młodym pokoleniom spuściznę naszych przodków.

Głos zabrała również Prezes Stowarzyszenia Lucyna Przystał, która w paru zdaniach podsumowała działalność Stowarzyszenia w mijającym 2012 roku. Na uwagę szczególnie zasługuje fakt, że Stowarzyszenie zakwalifikowało się do półfinału Konkursu Marszałka Województwa Małopolskiego – „Kryształy Soli”. Jest to konkurs dla najlepszych organizacji pozarządowych z terenu Województwa Małopolskiego.
Kolejną odsłoną spotkania były prezentacje artystyczne. Jako pierwsze wystąpiły dzieci ze szkoły w Chrząstowicach. Tuż po ich pokazach artystycznych, rozpoczął się koncert muzyczny zespołu "Senioritki" ze Stowarzyszenia "Twórczych Kobiet" z Polanki Wielkiej. Paniom towarzyszył Wójt Gminy Polanka Wielka – Mariusz Figura.

Na zakończenie oficjalnej części głos zabrali również gospodarze: Sołtys wsi Chrząstowice  - Katarzyna Knapik oraz Radny Mariusz Kapusta.

W trakcie uroczystości Wójt Gminy Brzeźnica w imieniu swoim i samorządowców wręczył poszczególnym Kołom Gospodyń Wiejskich skromne upominki doceniając tym samym trud i zaangażowanie w promocję tradycji regionalnych, jakim wykazują się Panie z Kół.

Na to wyjątkowe spotkanie przybył również proboszcz Parafii Najświętszej Marii Panny w Tłuczani - ksiądz Stanisław Pitek, który po wspólnej modlitwie pobłogosławił stoły z wigilijnym potrawami.

O suto zastawione stoły wigilijne zadbały Panie z KGW: Brzezinka, Brzeźnica, Chrząstowic, Łączan, Tłuczani oraz z Wyźrału.

Na stołach pojawiły się tradycyjne potrawy: ryby (szczególnie karp pod wszystkim postaciami), żurki, pierogi, kapusta, groch, a także ciasta.

Gdy rozbrzmiały kolędy i pastorałki, a na sali unosił się aromat ciast i potraw wigilijnych, w powietrzu czuło się magię nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

 

Organizatorami tegorocznego spotkania przedświątecznego byli: Wójt Gminy Brzeźnica, Koło Gospodyń Wiejskich w Chrząstowicach, Stowarzyszenie „Nowoczesna gospodyni” oraz Centrum Kultury i Promocji w Brzeżnicy.

 

Galeria Fotograficzna >>> zobacz